Shabby chic spolu napríklad s vintage štýlom majú hneď niekoľko výhod, pre ktoré sa tešia dnešnej veľkej popularite. Interiér v ich duchu pôsobí romanticky, skromne a jednoducho. Poväčšine nábytok v tomto štýle ani nezruinuje vašu peňaženku. Dizajnéri k vytvoreniu „zastaraných“ kúskov využívajú starý nábytok. Ale zhotoviť si ho môžete aj vy sami doma, nemusíte hneď obchádzať starožitníctva.
Ako si vytvoriť starodávne čaro domova
Zvážte, či tento štýl je vhodný pre vás. Predsa len drevený a hojne zdobený nábytok vyžaduje väčšiu starostlivosť a starosť, než obyčajné zostavené steny, napríklad z drevotriesky. Ak starodávnosť vyhrala, presuňme sa do obývacej izby a neskôr aj do spálne.
V obývacej izbe stavte na doplnky. Základom je zdobený masívny stôl a komody, ktoré si zaobstarajte v odtieňoch sivej. Odporúča sa aj biela farba, ale na nej je prach rýchlejšie poznať. Aby ste navodili pocit minulého storočia, myslite na kvety zavesené pri strope v košíkoch. Kúpte si tiež vintage koberčeky. Stačí ich umiestniť pod drevený stolík na popoludňajšiu kávu. V izbe by vám nemali chýbať ani sviečky, prípadne starodávny viacramenný svietnik. Drevo sa krásne kombinuje s kameňom i tehlou. Ak máte tú možnosť, nechajte si jednu stenu v obývacej izbe holú so zabudovanými tehlami, respektíve kameňom.
Kuchyňu naopak môžete štylizovať do rustikálneho vzhľadu, ktorý pôsobí jednoducho a efektne. Stavte na veľký dubový jedálenský stôl s niekoľkými rustikálnymi stoličkami okolo. Ak ste naozaj fajnšmekri, nemal by vám chýbať dobový drevený riad s príborom. My vám ale radšej odporúčame mať tieto kúsky len vystavené na policiach na stene. Predsa len umývačka nie je kamarátka s drevenými kúskami a zbytočne by ste museli začať umývať riad v ruke. Opäť farby laďte do béžovej až bielej. Ak premýšľate, aké spotrebiče zvoliť do starodávnej kuchyne, nepredpokladáme varenie na peci, potom siahnite pre tie od značky Gorenje. Nechajte si ich vstavať. Nenaruší to tak celkový starodávny duch celej kuchyne.