Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Máte radi neopozeraný dizajn a hravosť je vaše druhé ja, ale umelecký štýl pop-artu vám nevyhovuje? Potom by sa vám mohol páčiť ďalší z extravagantnejších štýlov – Memphis. U nás je tento štýl menej známy, lebo hnutie vzniklo začiatkom 80. rokov minulého storočia v Taliansku. Kde inde ako v kolíske umenia a módy v Miláne. Práve tu sa v roku 1980 zišlo niekoľko postmoderných dizajnérov, architektov a umelcov, ktorí postrádali vo vtedajšom dizajne bývania niečo inovatívneho.

Ilustračný obrázok, zdroj

Zjednodušene sa dá povedať, že umelecký štýl Memphis je protireakcia na čokoľvek v dizajne 80. rokov 20. storočia. Nábytok, dekorácie aj motívy prekypujú farebnosťou, metalovými odleskami aj geometrickými tvarmi. Materiál sa zďaleka neobmedzuje na drevo alebo plast. Rozhodne mu nechýba nádych osobitosti. Inšpiráciu návrhári hľadali v štýloch typu Pop Art a Bauhaus alebo Art deco. Ak vás tento umelecký štýl zaujal, skúste jeho prvkami oživiť vaše bývanie.

Memphis ako vynikajúci icebreaker

Je zaručené, že štýl memphis vo vašej domácnosti rozprúdi k debate aj tie najtichšie návštevy. Jeho nevšednosť s farebnosťou upútavajú pozornosť na prvý pohľad. Ostatne aj dizajnéri mali jasný cieľ – rozhýbať konverzáciu, rozprúdiť hovor. Preto sa o ňom hovorí ako o skvelom icebreakeru. Zaujímavosťou je fakt, že na funkčnosť nábytku sa až príliš nehľadelo. Prim mali použité tvary a celkový umelecký dojem zo vzhľadu interiéru.

Ak nemáte odvahu aplikovať prvky štýlu Memphis do všetkých miestností, začnite v obývacej izbe. Predsa len tu trávite najviac času s návštevou aj sami so sebou. Začnite kombinovať farby a geometrické motívy. Postupne zistíte, čo vám sedí a vyhovuje.

Všetko začína u podlahy

Ak ste sa rozhodli, že zmeníte interiér v celom byte alebo dome, tak si pripravte návrh. Ako už to býva zvykom, aj v Memphise sa začína doslova od podlahy. Chodíte po nej a nie je jednoduché ju po rekonštrukcii ľahko vymeniť, tak na ňu myslite od začiatku. Navyše podlaha je základným kameňom tohto umeleckého hnutia. Návrhári vám odporučia zvoliť odtiene šedej alebo rovno bielu farbu. U materiálu máte širšiu voľbu. Chybu neurobíte s drevom, betónom, ale ani kameňom.

Podlaha je konečne hotová a teraz prichádza fáza hranie sa. Musíte tento základ skombinovať s ďalšími prvkami štýlu Memphis. Ako už sme písali, vyhrať sa musíte najmä s farbami a menej všedným tvarom nábytku. Skúste napríklad kúpiť kusové koberce a závesy, na ktorých sa objavujú geometrické obrazce – trojuholníky, línie či kruhy. V niektorých interiéroch v štýle Memphis narazíte aj na metalické tóny farieb.

Koberec Flair Rugs, Spectrum Samba

 

Dominantou tohto smeru je tiež keramika. Chybu teda neurobíte s keramickou mozaikou na stene alebo zakúpením váz. Tie by samozrejme mali byť v pastelových (ružová, žltá) a pestrých farbách, alebo už so spomínanými geometrickými tvarmi.

Memphis v premenách vekov

Dnes sa už nábytok vyznačuje väčším minimalizmom a eleganciou. Farby nehýria do všetkých strán. Avšak hravosť by sa z interiéru vytratiť nemala, čo zaisťujú okrem iného práve geometrické motívy. Všetky farby je snaha ladiť do prírodnejších odtieňov. Výsledný dojem z interiéru je pokojnejší, než tomu bývalo v osemdesiatkách. Avšak je len na vás, ktorý „prúd Memphisu“ vyhovuje práve vám a vašej domácnosti.

Troj-sedačka Sweden modrá

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *