Koberec v interiéri nepochybne pokladá základy každého štýlu zariadenia. Jeho výber a následná životnosť však závisí od viacerých faktorov. Nie každý koberec je svojimi vlastnosťami a materiálom vhodný do každej miestnosti. Niektoré časti domácnosti sú viac frekventované, iné majú vyššiu vlhkosť.
Ak nepodceníte nákup nového koberca a budete sa riadiť tipmi v tomto článku, váš koberec sa vám určite odvďačí. Veď kto by už nechcel mať stále dobre vyzerajúci koberec po dlhé roky? Poradíme vám aj so starostlivosťou o jednotlivé koberce, aby stále vyzerali ako nové.
Základné rozdelenie kobercov
Koberce ako také môžeme rozdeliť do viacerých kategórií. V prvom rade by sme asi začali rozdelením na interiérové a exteriérové koberce. Medzi exteriérové koberce patria napríklad koberce k bazénu, rôzne druhy rohoží alebo tzv. kamenné koberce. Tie môžete dokonca použiť aj v interiéri.
Aké sú spôsoby ich využitia?
To, ako dlho vám koberec vydrží záleží do veľkej miery od jeho účelu. Výroba kobercov a voľba samotných materiálov sa prispôsobuje spôsobu ich využitia. Podľa toho sa teda rozdeľujú na bežné koberce a záťažové. Samozrejme, existujú aj ďalšie podkategórie, tieto dve však predstavujú najväčší rozdiel.
Klasické koberce sa bežne používajú v rôznych miestnostiach a častiach interiéru. Ich hlavným cieľom je v prvom rade poskytnúť pohodlie a estetický dizajn. Využitie v domácnosti a málo frekventovaných priestoroch im poskytuje určitú výhodu. Umožňuje použitie jemnejších materiálov a poskytuje väčší výber rôznych vzorov, prevedení a motívov.
Záťažové koberce, naopak, patria do namáhanejších priestorov. Štandardne sa používajú v kancelárskych priestoroch, v hoteloch, bankách, skrátka všade tam, kde sa denne pohybuje väčšie množstvo ľudí. Pre vyššie nebezpečenstvo požiaru musia často spĺňať aj bezpečnostné protipožiarne normy. Prvoradá je ich praktická funkcia. Aj po viacerých rokoch využívania by si mali zachovať svoje vlastnosti.
Ďalšími spôsobmi ich využitia môžeme koberce deliť aj na behúne a koberce do chodieb či na schody. Ani zďaleka síce nejde o tak zaťažované priestory ako v predošlom príklade, no aj tie majú svoje špecifiká. Aj keď ide len o vašu domácnosť, po týchto kobercoch budete chodiť častejšie. Často tu zohráva svoju úlohu aj bezpečnosť, a teda napríklad na schodoch nebudete používať koberce s príliš dlhým vlasom. Mohli by ste sa potknúť.
Behúne sú typické svojim podlhovastým tvarom. Práve preto im často prischne využitie v chodbe alebo pri kuchynskej linke. Nezabúdajte tiež, že koberce na týchto miestach bude potrebné častejšie čistiť. Myslite na to pri výbere materiálu a dĺžky vlasu.
Koberce podľa dĺžky vlasu
Dĺžka vlasu koberca nemá výrazný vplyv iba na jeho estetickú stránku, ale aj na jeho čistenie. Zvážte preto pri výbere koberca, či ste si jeho stále čerstvý výzor ochotný aj odpracovať. Samozrejme, do istej miery to môžete obísť aj vhodným výberom motívu a farieb koberca. A to tak, aby na ňom nebolo vidieť každú špinku.
Najmenej práce budete mať pri koberci s krátkym vlasom. Ten je tiež vhodný ak trpíte alergiami alebo máte domácich miláčikov. Nečistoty a zvieracie chlpy sa totiž nemajú možnosť dostať hlboko medzi vlákna koberca, čo výrazne uľahčuje jeho čistenie. Často ho stačí prebehnúť dobrým vysávačom a je to. Rozhodne odporúčame jeho využitie v často frekventovaných a znečisťovaných priestoroch.
Akýmsi kompromisom sú koberce so stredným vlasom. Z estetického hľadiska pomáhajú vytvoriť atmosféru útulného domova. Niektoré dizajny týchto kobercov pracujú s rozdielom v dĺžke vlasov. Tým vznikajú akoby 3D vzory. Sú tiež príjemnejšie na dotyk. Avšak čo sa týka čistenia, stále s nimi budete mať menej starostí než pri kobercoch s dlhým vlasom.
Koberce s dlhým vlasom sa tiež nazývajú ako shaggy. Ide o na dotyk najpríjemnejšiu a najhrejivejšiu možnosť. Odporúčame ho umiestniť na miestach, kde vyhľadávate komfort. A teda v spálni a obývacej miestnosti. Snažte sa vyhnúť miestam, kde zvyknete jesť. Nečistoty sa v prípade shaggy koberca môžu dostať hlboko medzi vlákna, čo sťažuje jeho čistenie.
Ako čistiť koberec a starať sa o neho?
Skvelým materiálom pre výrobu kobercov je vlna. Tá odpudzuje nečistoty a výborne pracuje s vlhkosťou. Koberce vyrobené z vlny sú vhodné aj pre alergikov. Mnoho prírodných materiálov sa vyznačuje podobnými vlasnosťami, no starostlivosti o koberec sa nevyhnete nikdy. Ako ho teda udržiavať stále žiarivo čistý? Medzi základné a pritom najefektívnejšie úlohy patrí pravidelné vysávanie.
Ako často je potrebné koberec vysávať závisí od dĺžky jeho vlasu, frekventovanosti a ďalších vlastností ako napríklad materiál. Minimum je však aspoň jeden alebo dvakrát do týždňa. Čím kvalitnejší a silnejší vysávač s rôznymi hlavicami máte, tým lepšie.
Ak sa vám nešťastnou náhodou podarí niečo rozliať, je potrebné jednať rýchlo. Kým prehľadáte celý internet a všetky rady v čase tejto nešťastnej udalosti, môže byť už neskoro. Preto si zapamätajte tieto tipy:
- prebytočnú tekutinu neutierajte, odsajte ju najprv papierovými utierkami
- vždy čistite od kraja k stredu
- škvrny po káve, čaji a nápojoch vám pomôže vyčistiť zmes z vody s citrónom a soľou
- mastné nečistoty pomôže odstrániť jedlá sóda alebo múka, ktoré mastnotu vsiaknu
- na škvrny z omáčok pomáha zmes octu a vody v pomere 1:2
Šťastie praje pripraveným. Okrem týchto rád nič nepokazíte ani tým, ak si vopred zakúpite špeciálny prípravok na koberce a čistenie podobných škvŕn.