Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Aj keď slovenská kuchyňa rozhodne nepatrí k tým svetovo najpálivejším, nejakú tú koreničku s korením nájdete v každej domácnosti. Soľnička a korenička sú úplným základom, ale každý milovník dobrého jedla má korenie snáď pre každú príležitosť – grilovanie, príprava ryby, ochutenie divočiny i do šalátu. A to sme nespomenuli korenie do pečiva a najmä potom sladkých dezertov, ako sú napríklad klinčeky, zázvor …

Základné korenie v kuchyni, zdroj

Troška histórie o korení nikoho neumorí

Vedeli ste, že už v praveku, konkrétne neolite, pravekí ľudia dochucovali svoje jedlo bylinkami, ktoré si sami dokázali nájsť? Avšak za mekku korenia sa považuje Čína. Odtiaľto pochádzajú najstaršie dochované pramene o využívaní dochucovadiel v kuchyni. Údajne sú podľa vedcov datované až do polovice tretieho tisícročia pred naším letopočtom. Postupne sa korenie dostalo do Egypta a Mezopotámie.

V Európe nastal rozmach korenia až v stredoveku, aj keď zmienky sú už v starovekom Grécku. Tým, že koreniny k nám boli dovážané z „exotických“ krajín, tak sa jednalo o drahú komoditu. Preto jeho obľuba medzi poddanými rástla pozvoľna. Dneska si ale môžeme v obchodných reťazcoch vyberať zo stovky druhov. Ktoré patria medzi tie najobľúbenejšie, sa potom dá len ťažko určiť. Záleží, či preferujete mäsité alebo skôr bezmäsité jedlá.

Malý základ korenia v kuchyni

Či už ste priaznivcom akejkoľvek kuchyne (svetovej alebo čo sa týka zamerania vegetariánskej, Paleo) vždy sa oplatí mať doma určitú zásobu korenia. Nie je nič horšie, než návšteva za dverami, a prázdna soľnička alebo chýbajúci bobkový list. Takúto paradajkovú omáčku si bez neho nevieme dosť dobre predstaviť.

Čo teda patrí medzi nevyhnutný základ každého dobrého šéfkuchára? Zapátrali sme a tu je malý nákupný zoznam na víkend: soľ, korenie, mletá (nielen sladká) paprika, cesnak (ak nemáte ten čerstvý), rasca, oregano, bobkový list, chilli, kari a majorán. V zime budete navyše kvôli varenému vínu a pečeniu koláčov potrebovať: škoricu, klinčeky, badián a vanilku. Možno si vystačíte s náhradou v podobe vanilínového cukru, ale nie je to ono.

Pre grilovanie odporúčame prikúpiť rozmarín, bazalku, šalviu, horčičné semienka a kardamon. Použijete ich ako na mäso, do zálievky, tak aj do samotných letných šalátov.

Nezabudnite na koreničky

Aj cez širokú ponuku dnešného kuchynského trhu stále nie je nezvyčajné naraziť na kuchyňu, kde sa povaľujú sáčky a vrecúška s jednotlivým korením. Nielen, že je to neprehľadné, ale tiež neestetické a človek ani nemá prehľad, čo mu práve dochádza.

S koreničkami sa ide vyhrať. Kúpiť môžete sklenené, plechové, plastové ale aj drevené dózy. Zaujímavou variantou sú aj tie s mlynčekom na uzáveru. Umiestnite ich buď na poličky do protilinky alebo do stojanu. Nezabudnite na typickú soľničku a koreničku.

Banquet Akcent 12dielna sada koreničiek
Catler Mlynčeky na soľ a korenie 2 ks strieborná

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *