Likvidácia odpadu je čoraz pálčivejšia téma. Aj preto sa mnoho ľudí snaží generovať čo najmenej odpadu, pretože ak nevznikne, netreba ho predsa likvidovať. Mať domácnosť celkom bez odpadu je ale náročné, najmä ak so zero waste iba začínate.
Výrazne znížiť množstvo odpadu v kuchyni však dokáže takmer každý. Stačí sa držať niektorých krokov.
Separovanie s košom na triedený odpad
Separovanie odpadu je absolútnym základom, o čom vie väčšina z nás. Triediť papier, plast, sklo či kov nie je problém, pretože kontajnery sa nachádzajú na každom sídlisku či v každej obci. Stačí iba sledovať symboly na obaloch a vyhodiť ich do správneho kontajnera.
Koše na triedený odpad môžete mať aj doma, čím si separovanie iba uľahčíte. Dnes už ale platí povinnosť separovať aj biologicky rozložiteľný kuchynský odpad, teda BRKO. Je dôležité osvojiť si aj separovanie tohto odpadu, ktorý vďaka tomu neskončí na skládke, ale môže byť zhodnotený.
Kompostovanie – aj s kuchynským drezom
Kompostovanie biologicky rozložiteľného odpadu z kuchyne je v rodinných domoch pomerne bežné. Okrem toho, že odpad nekončí na skládke, vznikne z neho kvalitné hnojivo, ktoré sa opäť využije v záhrade. Dnes už nie je problém kompostovať aj v byte vďaka vermikompostérom s dážďovkami, ktoré zmenia kuchynský odpad na hnojivo.
Vo viacerých mestách sú dostupné komunitné alebo sídliskové kompostoviská. Niekto využíva aj kuchynský drez s drvičom odpadu, ktoré znižujú celkové množstvo vznikajúceho odpadu. Kontajner na kuchynský odpad teda zďaleka nie je jediná možnosť, ako sa tohto odpadu zbaviť.
Rozumné nakupovanie aj varenie
Pokračovať môžete aj tým, že pri nákupe vynecháte igelitové vrecká. Väčšina ovocia či zeleniny nepotrebuje žiadny ďalší obal, pokiaľ kupujete napríklad voľné zemiaky, použite textilné vrecká. Tie si môžete ušiť sami doma alebo ich kúpiť doslova za pár drobných.
Vrecká vám vydržia roky a ušetríte desiatky tých igelitových. Ak by ste chceli zero waste posunúť o level vyššie, zistite, či sa vo vašom okolí nenachádza zero waste predajňa, v ktorej môžete nakupovať do vlastných nádob.
Kým sa vyberiete do potravín, pripravte si zoznam vecí, ktoré chcete kúpiť. Najlepšie je, ak si naplánujete jedlá na niekoľko dní vopred a podľa toho nakupujete. Nebudete tak kupovať zbytočné potraviny, ktoré neskonzumujete a nakoniec skončia v koši.
Plytvanie jedlom je veľký problém, takže by ste sa mali naučiť nespotrebované jedlo mraziť, prípadne variť aj z toho, čo vám zostalo v chladničke. Tým, že spotrebujete všetko nakúpené jedlo nešetríte len životné prostredie, ale aj svoju peňaženku.
Poriadok v chladničke aj v špajze
Možno sa to nezdá, ale znížiť množstvo vyhodených potravín sa dá aj udržiavaním poriadku. Ak budete mať v chladničke aj v špajze prehľad, nebudete zbytočne kupovať to, čo nepotrebujete. Problémom sú samozrejme aj potraviny po záruke, ktoré musíte zbytočne vyhodiť, ak na ne zabudnete alebo si ich nevšimnete.
Ak si dáte na tieto veci pozor a urobíte si na celý proces postupný návyk, problém s triedením a ekologickou kuchyňou by nemal byť problém.