- Unavená vstávate a po pamäti zdvíhate plačúce dieťatko z detskej postieľky. Prebalíte, ale ľútostivý plač neprestáva. Už sa rozodnieva a potrebujete začať chystať raňajky pre zvyšok rodiny. S dieťaťom v rukách je to ale náročnejšia úloha. Ako si pomôcť?
- Vaše batoľa je vám stále pri nohách. Pobehujete po kuchyni a snažíte sa uvariť večeru, ale nemôžete sa sústrediť. Máte strach, nech neublížite vášmu najmenšiemu. V kuchyni by batoľa vôbec nemalo byť, ale samotné v uzavretej postieľke bude plakať. To už veľmi dobre viete. Ako si pomôcť?
Detské lehátka
Lehátko s vibráciami je ideálnym riešením v prvom prípade. Na trhu existujú tieto lehátka skombinované s detskou hojdačkou. Malé novorodeniatko jednoducho položíte do lehátka, nastavíte vibrácie a môžete odísť chystať raňajky. Detské ležadlo má multifunkčné využitie. Dieťa v ňom môžete uspať, ale aj nakŕmiť, alebo iba pohojdať, keď plače.
Súčasťou lehátok sú často madlá a detské kolotoče umiestnené na pevnom, zvyčajne kovovom ráme. Detský kolotoč dieťa zabaví, ale v prípade nutnosti ho môžete zložiť.
Obvyklá nosnosť lehátok býva do 10 kg, teda približne do 10 až 12 mesiacov veku dieťaťa. Ešte nechodiace vám z neho nevylezie ani nespadne. Pri kúpe sledujte, z akého materiálu je vyrobený poťah lehátka. Látkové budete musieť prať. Plastové (tzv. vikslajvan) sa naopak ľahšie udržuje – stačí ho po jedle zotrieť vlhkou handrou.
Detské hniezda
Odlišným riešením prvého problému je tzv. detské hniezdo. Jedná sa o vak, ktorý svojím poskladaním budí dojem „vtáčieho“ hniezda. Vak stočíte a do jeho stredu uložíte bábätko. Vďaka tvaru vaku má dieťa pocit, že je v bezpečí a teple náručia. Kúpte si hniezdo z umelých vlákien, vyhnete sa tak alergickým reakciám na perie. Poťah odopnete zipsom a ľahko vyperiete s ostatným prádlom.
Detská ohrádka
Riešením druhého problému s batoľacím alebo už chodiacim dieťaťom je nákup ohrádky. Na trhu detského tovaru zoženiete hneď niekoľko variantov. Pre menšie dieťa môže ísť o priestrannejšiu postieľku, ktorá je zároveň hracím kútikom. U väčšieho chodiaceho dieťaťa využijete plota do dverí, ktorý má detskú poistku na otvorenie.
Spomínané bránky sa vyrábajú kovové, plastové aj drevené a ich veľkou výhodou je jednoduchá montáž aj následná demontáž. Umiestniť ich môžete medzi futra dverí, najčastejšie práve do kuchynských, ale existujú aj bránky, ktoré sa dajú privŕtať priamo do stien.
V prípade detských ohrádok na odloženie dieťaťa sledujte ich rozmery a či je pokladací rošt polohovateľný. S rastúcim dieťaťom budete chcieť rošt umiestňovať hlbšie, aby vám dieťa neprepadlo z ohrádky vo vašej neprítomnosti. Ak viac cestujete a presúvate sa, užijete si aj ľahkú skladnú detskú ohrádku. Cestovné ohrádky bývajú látkové s ochranou sieťou proti hmyzu.
Každé malé dieťa sa potrebuje zabaviť aj vo vašej neprítomnosti, kúpte do ohrádky rameno so závesným kolotočom. Zoženiete i ohrádky, ktoré vo svojej základnej výbave obsahujú sadu farebných loptičiek. Môže sa jednať o jemné penové, alebo duté z plastu. V oboch prípadoch je riziko zranenia alebo rozbitia okolo stojacich vecí minimálne.
Máte rozľahlý byt alebo dom? Potom zvážte obstaranie ohrádky s kolieskami. Iba pri nákupe sledujte, aký je bezpečnostný mechanizmus brzdičiek.