Luxfery majú v slovenskom interiérovom designe bohatú históriu a majú jedinečnú schopnosť privádzať svetlo do tmavých priestorov. Ako si vybrať tie pravé pre vaše bývanie?
Číre aj farebné sklenené dlaždice sú aktuálne v kurze a nie je sa čomu diviť. Luxfery dokážu byť veľmi moderné a hoci na určitú dobu upadli do nemilosti ako symbol dôb minulých, dnes sú žiadaným prvkom pri rekonštrukcii kuchýň, kúpeľní a ďalších miestností v rámci štýlového bývania. Viete, ako využiť všetky výhody, ktoré sklenené tvárnice ponúkajú?
Kam sa luxfery hodia?
Jedným z hlavných dôvodov pre umiestnenie luxfer v bývaní je presvetlenie tmavých priestorov. Na pohľad zväčšujú malé byty a dodávajú väčší pocit vzdušnosti. Je možné z nich vytvoriť ako veľké stenové priečky, tak aj dekoratívne prvky menších rozmerov. Umiestnené nemusia byť iba vertikálne, ale aj horizontálne na strop a podlahu. Najčastejšie nachádzajú využitie v kúpeľni ako zástena pri vani a sprchovacom kúte.
Ak sa rozhodnete využiť luxfery pre oddelenie miestností (napríklad celej kúpeľne od obývacej izby), máte istotu, že z jednej miestnosti nebude vidieť do druhej. Priechod prirodzeného svetla však bude zachovaný. Luxfery nemusia byť nutne inštalované rovno, je možné z nich vytvoriť tiež rôzne oblúkové steny s menším polomerom. O tom, kam luxfery umiestniť, rozhodujete len vy. Fantázii sa v tomto smere medze skutočne nekladú, ba práve naopak. Moderné bývanie volá po kreativite.
Luxfery nemusia byť len číre
Luxfery rozhodne nemusia byť len číre. Popularita rastie skleneným dlaždiciam s farebnou prímesou. Tie síce prepúšťajú menej svetla, avšak na pohľad sú veľmi atraktívne a umožňujú vám vyhrať sa s atmosférou miestnosti. K dispozícii sú aj matované tvárnice s rôzne riešenou povrchovou úpravou od leptanej až po pieskovú. Veľmi zaujímavé sú luxfery so vzorom vlny či mriežky. Na luxferách môžu byť umiestnené tiež rôzne výbežky.
Neváhajte kombinovať viac farieb. Výsledná stena zostavená z luxfér môže mať pokojne aj dúhový vzhľad. Rovnako tak vám nič nebráni, za pomoci kombinácie farieb, zostavovať rôzne obrazce. Naozaj modernou záležitosťou je potom kombinácia luxfér s LED pásikmi. Výsledný efekt, vedľa schopnosti luxfér fungovať ako zvukový a tepelný izolant, vyráža dych.
Stačí už len umiestniť
Akonáhle máte luxfery vybrané, stačí ich už len nainštalovať. Je to až prekvapivo jednoduché a s troškou šikovnosti to zvládnete svojpomocne. Tvárnice inštalujte podľa inštrukcií výrobcu, ktorý vo väčšine prípadov aj odporúča vhodnú zmes. Niektoré typy sú vybavené profilom, ktorý do seba stačí zaklepnúť a len zakryť špárovacou hmotou. Štandardný rozmer luxfery je 19 x 19 x 8 centimetrov. Cena čírych luxfér sa pohybuje okolo 2 €, čo z nich robí cenovo dostupné riešenie pre všetkých, ktorí chcú mať doma niečo špeciálne.