Digestory hrajú dôležitú úlohu vo všetkých kuchyniach, kde sa pravidelne varí. Ak si s výberom odsávača pár neviete rady, načerpajte inšpiráciu prostredníctvom tohto sprievodcu.
Cesta k vareniu bez nežiadúceho zápachu v interiéri vedie cez výber vhodného digestora. Ak stojíte pred výberom nového odsávača pár, alebo rovno pred rekonštrukciou kuchyne, je najvyšší čas si zistiť tie najdôležitejšie informácie, podľa ktorých sa budete rozhodovať.
Aký výkon kuchyňa potrebuje?
Jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere digestora je jeho sací výkon. V prípade, že je nedostačujúci, digestor nezvláda odsávať všetky nežiadúce pary a výsledok je prakticky rovný stavu, kedy kuchyňa digestor nemá. Rovnako tak je výkon spojený s hlučnosťou digestora. Maximálny výkon digestora je udávaný v m³/hod. Výkon by mal byť schopný vymeniť vzduch v miestnosti približne desaťkrát počas jednej hodiny. Inými slovami si musíte spočítať objem miestnosti. To urobíte tak, že medzi sebou vynásobíte výšku, dĺžku a šírku priestoru. Keď vám vyjde napríklad 40 m³, mal by mať digestor sací výkon aspoň 400 m³/hod.
Znesiteľná hodnota hluku pri najvyššom stupni odťahu je približne 50 decibelov. Pri výbere si túto hodnotu vždy skontrolujte, prípadne sa spýtajte výrobcu v prípade, kedy nie je hodnota u digestora uvedená. Pri vyššej hlučnosti sa stáva varenie nepríjemné a prakticky nie je možné sa v kuchyni počas varenia baviť s inými ľuďmi, čo nie je práve ideálne.
Riešenia a tvar digestora
Veľmi dôležité je tiež technické riešenie konštrukcie a tvaru digestora. Hoci sa môže jednať len o dizajnovú záležitosť, rozhodne to tak nie je. Medzi základné typy patria digestory ostrovkové, vstavané, výsuvné, podvesné a výklopné. Pre každú kuchyňu sa hodí iné riešenie.
Predpokladom pre správnu funkčnosť digestora je možnosť umiestniť ho presne nad varnú dosku, kde vzniká najväčšie množstvo pár a pachov. Ak nemá vaša kuchynská linka dostatočnú hĺbku a varná doska je predsunutá do priestoru, voľte výsuvný digestor. Digestor by mal byť umiestnený maximálne 70 cm nad varnou doskou. V prípade väčšej vzdialenosti klesá jeho efektivita a vy ho musíte zbytočne zapínať vždy na najvyšší výkon.
Typ ventilácie
Digestory dostupné na trhu ponúkajú dva typy ventilácie. Na výber máte digestor s odťahovým potrubím a digestor s recyklačných odsávačom. V prvom prípade sú pary a pachy odvádzané potrubím von. Toto riešenie je účinnejšie, však nie je možné ho nainštalovať v každej kuchyni, pretože nie vždy máte vo vašom bývaní možnosť pripojiť digestor k odťahovému potrubiu v podobe vetracej šachty či komína. Druhý typ paru a pachy pohlcuje, filtruje a vracia späť do priestoru kuchyne.
Vzhľad digestora
V neposlednom rade je pri výbere digestora dôležitý aj jeho dizajn. V dnešnej dobe už nie je problém si vybrať digestor, ktorý bude dokonale ladiť s ľubovoľným vzhľadom kuchyne od rustikálnej až po veľmi modernú. K dispozícii sú dokonca aj veľmi extravagantné digestory, ktorých vzhľad pripomína luster. Je predsa skvelé pri varení používať digestor, ktorý nielen skvele funguje, ale zároveň zodpovedá vášmu štýlu.