Nová kúpeľňa je vždy veľkou udalosťou. V prvom rade predstavuje významnú finančnú investíciu, ale prináša aj veľa komfortu navyše a zmenu, ktorá sa zapíše do dizajnu celého vášho domova. Najmä ak si do kúpeľne vyberiete funkčné a dizajnové prvky, ktoré vám pomôžu doladiť štýl vášho bytu do posledného detailu. Jednou z rozhodujúcich otázok je aj vaňa – uprednostňujete voľne stojacu alebo vás presvedčia výhody klasickej vane?
Voľne stojaca vaňa – trend, ktorý prežil stáročia
Priznajme si, že voľne stojaca vaňa vyzerá v kúpeľni viac než skvele. A perfektné je, že sa hodí do moderných interiérov, ako aj do vintage a retro kúpeľní. Voľne stojaca vaňa v skutočnosti nie je žiadnou novinkou. Otázkou však dnes je, ako jej dodať ten správny moderný nádych, praktickosť a tiež údržbu.
Samostatná vaňa ako symbol relaxu
Vaňu v priestore určite neprehliadnete. Je elegantná, pútavá a okamžite sa stane dominantou kúpeľne. V niektorých prípadoch však môže byť stále trochu nepraktická. Pozrime sa teda na jej výhody a nevýhody.
Výhody voľne stojacej vane
- Hodí sa ku každému štýlu. Variantom a kombináciám voľne stojacej vane sa medze nekladú. Od klasických tvarov až po modernú zaoblenú vaňu. Nie je tiež obmedzená umiestnením medzi steny a obklady, takže jej dizajn môže byť oveľa kreatívnejší.
- Vzhľad. Špecifický dizajn voľne stojacej vane je luxusný a pripomína hotelovú kúpeľňu alebo kúpele, ktoré si môžete užívať každý deň.
- Inštalácia. Kým pri zapustenej vani budete potrebovať obkladača, pri voľne stojacej vani budete potrebovať inštalatéra, ktorý vám pomôže s jej správnym zapojením.
- Umiestnenie. Môžete si vybrať, či sa chcete kúpať pod strešným oknom a pozorovať hviezdy, alebo či chcete byť bližšie alebo ďalej od okna. Vaňu môžete pokojne umiestniť do stredu miestnosti.
Nevýhody voľne stojacej vane
- Vyššia cena. Hneď na úvod je potrebné spomenúť, že ide o drahšiu variantu. Je to preto, že výroba tohto typu je zložitejšia.
- Hmotnosť. Vaňa môže byť pomerne ťažká a často vyžaduje spevnenú podlahu. Voľne stojaca vaňa je tiež väčšia, takže po naplnení vodou váži viac. Existujú síce možnosti vyrobené zo sklenených vlákien, ktoré sú ľahšie, ale tiež si za ne priplatíte.
- Žiadna sprcha. Ak chcete kombináciu vane a sprchy, je vhodnejšia vstavaná vaňa. Samozrejme k voľne stojacej vani je možné nainštalovať aj sprchu. Obvykle je to však menej praktické alebo si to vyžaduje nejakú formu závesu alebo zásteny.
- Menej úložného priestoru. Pravdepodobne sa budete musieť rozlúčiť s väčším úložným priestorom. Koniec koncov, pri klasickej vani môžete použiť police, držiaky, zabudované stojany na sprchové gély. Voľne stojaca vaňa nemá rímsu. Na druhej strane môžete využiť aj iné možnosti. Napríklad odkladaciu policu na vaňu, na ktorej si môžete v pokoji odložiť všetko od večere až po pohár vína.
- Inštalácia. Áno, má to svoje výhody aj nevýhody. Okrem toho, že voľne stojaca vaňa nemusí byť obložená, zvyčajne vyžaduje nové potrubie, hlavne preto, že väčšina kúpeľní má pripravené potrubie pre vstavané vane.
Naopak, vstavaná vaňa je jednoduchším riešením. Je lacnejšia, priestorovo úspornejšia, nevyžaduje inštaláciu ďalšieho potrubia a dá sa jednoducho pripojiť k existujúcemu. Ľahšie sa čistí a nie je potrebné čistiť vonkajšiu časť vane, ale len jej vnútro.
Napriek všetkým výhodám a nevýhodám, ktoré voľne stojaca vaňa prináša, je to elegantné riešenie, ktoré vám pomôže posunúť vašu kúpeľňu o niekoľko stupňov vyššie. Vždy je to niečo za niečo. Ak však máte financie navyše a kúpeľňu, ktorá nie je skromná na priestor, pokojne si ju doprajte. Zistíte, že pri každom kúpeli sa vám vráti pocit radosti a pohodlia.