Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Bolesti zubov trápia počas života takmer každého. Ako vyzerá zubný kaz a je možné zubný kaz vyliečiť doma? Pozrite sa na prevenciu zubov a prekonajte s nami strach z návštevy zubára. Povieme si, aké sú príznaky zubného kazu, čo vedie k jeho vzniku, ako chrániť zubnú sklovinu a ako dodržiavať pravidelnú ústnu hygienu. Poďme na to!

Zdravý úsmev nie je len o estetike. Ak sa o svoje zuby nestaráte správne, baktérie sa v ústach množia a hromadia sa na zuboch vo forme zubného povlaku. A tieto baktérie môžu pomocou cukrov vytvárať kyseliny, pred ktorými nie je v bezpečí ani zubná sklovina. Po poškodení skloviny je už len krôčik k vzniku zubného kazu. Okrem toho sa neodstránený zubný povlak hromadí a stáva sa z neho zubný kameň, ktorý vedie k zápalu ďasien. A zápal v tele nikdy neveští nič dobré. Našťastie, prevencia nie je veda. Postupovať môžete nasledovne.

Ako sa starať o zuby?

Stačí sa pozrieť na reklamy a nadobudnete pocit, že keď zubná kefka nemá rozličné dĺžky štetiniek a ďalšie vychytávky, je vlastne k ničomu. Čo nie je celkom pravda. Môžete si zaobstarať úplne obyčajnú zubnú kefku, hlavné je, aby boli štetiny dostatočne husté a mäkké.

Najlepšie zubné kefky sú tie s malou hlavicou, aby ste sa mohli zamerať na každý zub zvlášť a dostať sa aj do najzadnejších zákutí ústnej dutiny. Úplne vás nespasí ani drahá zubná pasta.

Hlavná je technika čistenia a celková ústna hygiena. Samotná zubná pasta slúži na spríjemnenie čistenia zubov a nemá žiadny vplyv na odstraňovanie zubného povlaku.

Zubné pasty

TIP: Používajte radšej zubné pasty bez abrazívnych častíc. Tie síce ľahšie odstraňujú pigmentové škvrny a robia zuby belšími, ale zároveň sú pomerne nešetrné k zubnej sklovine.

Technika čistenia

Ako si teda správne čistiť zuby? Venujte tomu aspoň 2 minúty dvakrát denne. Zubnú kefku priložte k ďasnám pod uhlom 45 stupňov a jemnými krúživými pohybmi postupujte zub po zube. Nezabúdajte na hryzné plochy, ktoré sú plné záhybov. Že je zubný povlak preč poznáte podľa toho, že sú zuby hladké. Ak sú vaše zadné zuby ťažko dostupné, alebo máte krivé zuby, a bežná zubná kefka sa na niektoré miesta nezmestí, použite jednozväzkovú zubnú kefku.

Medzizubné kefky

Čistenie sa tým však nekončí. Nemali by ste zabúdať ani na medzizubné priestory. Raz denne by ste mali používať medzizubnú kefku. Začiatky s medzizubnou kefkou často vyzerajú beznádejne, ale ďasná krvácajú práve preto, že je v nich zápal. Začnite teda s najmenšou možnou veľkosťou a vytrvajte, alebo zubnou nitkou a nadstavcom, čím sa manévruje omnoho jednoduchšie. Ani sa nenazdáte a zápal ustúpi a čistenie medzizubných priestorov sa stane otázkou niekoľkých sekúnd. Ak máte zuby príliš natesno, medzizubné kefky používajte len tam, kde to ide. Inak sa rozhodite radšej pre zubnú niť.

Škrabka na jazyk

Telo sa neustále detoxikuje, zbavuje nás nežiaducich toxínov, ktoré sa usadzujú v ústach, najmä na jazyku. Zubný povlak z nevyčisteného jazyka sa približne do hodiny začne opäť dostávať na vyčistené zuby. Používanie ústnej vody pomáha vyčistiť zvyšky zubného povlaku z vyčistených zubov, medzizubných priestorov a jazyka, ale na baktérie jednoducho nestačí.

Baktérie na jazyku sú hlavnou príčinou zápachu z úst a ak sa ich nezbavíte dostávajú sa späť do tela. Podľa starovekej indickej medicíny to bol práve čistý jazyk, čo predurčovalo celkové zdravie. Vedeli ste, že nečistý jazyk znižuje schopnosť rozlišovať chute jedla?

Ku kompletnej starostlivosti o zuby teda patrí aj škrabka na jazyk.

Ako rýchlo vzniká zubný kaz? Zistite to včas

Ak si myslíte, že zubný kaz spoznáte na prvý pohľad podľa sčernetého zubu, nie je to celkom pravda. Najprv sa na poškodenej, demineralizovanej sklovine začnú objavovať biele škvrny. V tejto chvíli je kaz len na sklovine, takže ešte nie je nič stratené. Dôkladnou hygienou možno jeho závažnosť zastaviť. To, ako rýchlo sa kaz, ktorý sa už dostal hlbšie do zuba, objaví, závisí na následnej starostlivosti. Určite sa to nestane zo dňa na deň, je to skôr otázka mesiacov.

Venujte pozornosť zvýšenej citlivosti zubov

Vznik zubného kazu spoznáte aj podľa zvýšenej citlivosti zubov. Zvýšená citlivosť sa objavuje pri konzumácii horúcich, sladkých alebo kyslých jedál a nápojov. Zub nemusí hneď bolieť, ale reaguje na zmeny teploty a spôsobuje nepríjemné pocity. V čase, keď zub bolí, je už zubný kaz veľmi hlboký a zasahuje až k nervu.

Ako rozpoznať zubný kaz u detí?

Rozpoznávanie zubných kazov u detí je rovnaké ako u dospelých, najprv objavíte biele škvrny, ktoré bez včasného zásahu prejdú do kazov, ktoré majú hnedú až čiernu farbu. Mliečne zuby sú mäkšie a náchylnejšie na zubný kaz. Preto začnite čistiť zuby svojho dieťaťa hneď, ako začnú rásť. Zubný kaz môžu sprevádzať aj nepríjemné príznaky, ako sú opuchnuté a krvácajúce ďasná, ale nie je to podmienkou.

Ako sa lieči zubný kaz?

Bojíte sa zubára a premýšľate, ako odstrániť zubný kaz doma? Bohužiaľ, sklameme vás, ak sa už kaz rozmohol, jedinou pomocou, je nechať si ho ošetriť zubným lekárom, aby sa zabránilo opätovnému vzniku a šíreniu kazu. Určite neodkladajte návštevu, vŕtanie je stále šetrnejšie riešenie ako trhanie. Po vŕtaní musíte v priebehu niekoľkých hodín dodržiavať určité opatrenia, no hojenie ďasna po trhaní môže trvať niekoľko týždňov.

Ako prekonať strach zo zubára?

Azda žiadne iné povolanie nevzbudzuje v ľuďoch toľko strachu. Treba poznamenať, že často zbytočne. V súčasnosti používajú zubári anestézu na znecitlivenie, takže strach z bolesti je eliminovaný. So zakoreneným strachom sa ťažko bojuje. Našťastie aj to sa dá vyriešiť.

Hlavným krokom k tomu, aby ste sa nebáli sadnúť si do zubárskeho kresla, je nájsť si zubára, ktorému dôverujete. Opýtajte sa priateľov na ich skúsenosti a spýtajte sa, či dotyčná osoba naberá nových pacientov.

O svojich obavách hovorte so zubárom otvorene. Dohodnite sa, že ak to na vás bude príliš, dáte mu gesto a dáte si pauzu. Pomôže vám tiež presmerovať myšlienky na príjemné udalosti.

Ak si myslíte, že strach aj tak nedokážete prekonať, poraďte sa so svojím zubným lekárom o možnosti analgosedácie. Ide o utlmenie pacienta tak, že nevníma podnety okolia, nie je v strese, je prístupnejší ošetreniam. Podáva sa injekčne a je len otázkou minút, kedy sa pacient uvoľní. Nejde o celkovú narkózu, pacient je pri vedomí, reaguje na podnetu a sám dýcha.

Tipy pre žiarivý úsmev

Čo je najlepšie urobiť, aby ste predišli vzniku zubného kazu? Už viete, že najúčinnejšou prevenciou je správne čistenie. Čo ešte môžete urobiť, aby ste si pomohli k žiarivému úsmevu? Namiesto drahých zubných pást a ústnych vôd je dôležité venovať pozornosť svojej strave. Mala by byť ideálne vyvážená a bez zbytočných snackov a pitia sladených perlivých nápojov. Ak si to nemôžete odpustiť, pite veľa vody, aby ste obnovili prirodzené prostredie v ústach.

Bielenie zubov u zubára alebo dentálneho hygienika

Máte pocit, že napriek poctivému a pravidelnému čisteniu nie sú vaše zuby také biele, ako by ste chceli? Farba zubov každého človeka je geneticky daná, ani agresívne bielenie s tým nič nezmôže. V každom prípade, ak máte na povrchu zubov pigmentové škvrny, ktoré sa radi tvoria po pití čierneho čaju, kávy alebo vína, dá sa to riešiť. Ale opäť by sme vynechali agresívne prostriedky. Najlepšie je požiadať o bielenie zubov svojho zubára alebo navštíviť dentálnu hygieničku.

Ako si vybieliť zuby doma

A že vás zaujíma, ako si doma vybieliť zuby? Predovšetkým jemne. Vyberajte si prírodné produkty, ktoré sú šetrnejšie k zubnej sklovine a slizniciam. Na pomoc si môžete prizvať aj ingrediencie zo špajze. Raz za čas si môžete skúsiť vyčistiť zuby pastou z jedlej sódy zmiešanej s vodou v pomere 1:2. Pomôcť môže aj jablčný ocot, ale pozor, je to kyselina, ktorá pri častom používaní narúša sklovinu.

Sú fluorid a ústne vody zdravé?

Často diskutovanou témou v oblasti zubnej starostlivosti je obsah fluoridu v zubných pastách. Je užitočný alebo škodlivý? Všetko, čo sa používa s mierou, je to užitočné, keď sa toho používa príliš veľa, je to škodlivé.

V zubnej paste flourid nie je potrebný. Naopak, pre deti je lepšie vybrať pasty bez jeho obsahu. Deti často zubnú pastu prehĺtajú a zvýšený príjem fluóru nie je dobrý ani pre dospelý organizmus, nieto ešte pre detský. Dokonca aj bezpečnejšie látky pôsobia preventívne, napríklad sladidlo xylitol, ktoré zabraňuje rastu baktérií spôsobujúcich zubný kaz. Blahodárne pôsobí aj čajovníkový olej alebo šťava z aloe vera.

Pokiaľ ide o ústnu vodu, ide skôr o váš dobrý pocit zo sviežeho dychu. Rozhodne nefunguje ako náhrada za čistenie zubov. V ideálnom prípade by ste dokonca nemali používať ústnu vodu každý deň, pretože odstraňuje z úst nielen „zlé“ baktérie, ale aj tie „dobré“, takže častým používaním narúšate prirodzenú rovnováhu svojho tela. Preto sú vhodnejšie prírodné ústne vody, ktoré neobsahujú alkohol, farbivá ani iné agresívne látky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *